Anhydryt a cement – co przemawia za wylewką samopoziomującą?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak P.H."TEMPO" Sp.j. W.Fiszera nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

P.H."TEMPO" Sp.j. W.Fiszera

Anhydryt a cement – co przemawia za wylewką samopoziomującą?

Autor: Wiktor Fiszera, publikacja: 2019-04-12

Podłoga najczęściej kojarzona jest z panelami, dywanami czy linoleum – mówiąc najogólniej, górną, widoczną częścią. Zapominamy niestety, że niżej znajduje się wylewka, która ma naprawdę wiele funkcjonalności. Można tu wymienić chociażby izolację termiczną, przeciwdziałanie wilgoci czy ochronę akustyczną – wylewka jest więc ważnym elementem każdego mieszkania. Wielu ludzi wciąż identyfikuje ją jednak z cementem, fakt, to nadal popularna praktyka, jednak współczesny rynek oferuje nam inne, często ciekawsze rozwiązania, czego przykładem jest właśnie wylewka anhydrytowa.

Zdjęcie nr 1

Co wyróżnia wylewkę anhydrytową

Zacznę od przybliżenia tego, czym jest anhydryt, ponieważ na jego temat nadal krąży wiele informacji, które zwyczajnie nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Sam anhydryt to bezwodny siarczan wapnia oznaczany symbolem CaSO4 – jest to związek, który możemy pozyskać dwojako, występuje naturalnie, można go również otrzymać w procesach przemysłowych. Warto dodać, że niezależnie od sposobu pozyskiwania anhydrytu, jest on w pełni bezpieczny dla zdrowia ludzi.

Przechodząc jednak do zalet wylewki anhydrytowej – na początku trzeba wspomnieć, że charakteryzuje się ona dużą wytrzymałością, stabilną formą podczas wiązania czy wysychania, a także dobrym przewodnictwem cieplnym, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie do wnętrz, w których zastosowane będzie ogrzewanie podłogowe. Jaką jeszcze przewagę ma anhydryt, w porównaniu z tradycyjnym cementem? Niewątpliwą zaletą jest odporność na zginanie, dzięki której możemy zredukować grubość wylewki anhydrytowej nawet o 20% (w porównaniu z cementem). Trzeba też wspomnieć, że większa wytrzymałość wyklucza, często uciążliwy przy pracach budowlanych czy remontowych, element zbrojenia. Podczas tzw. fazy wiązania mamy do czynienia z minimalną rozszerzalnością, która jest całkowicie eliminowana w procesie wysychania – a to z kolei gwarantuje, że nie dojdzie do ewentualnych odkształceń czy częstego przy wylewkach cementowych zjawiska, jakim jest efekt miski.

Wiele osób uważa, że wylewek anhydrytowych nie powinno się stosować w pomieszczeniach, w których mogą mieć kontakt z wilgocią – po części jest to prawda, to zdanie wymaga jednak sprostowania. Faktem jest, że anhydryt nie najlepiej reaguje na wodę, przez którą może tracić część ze swoich funkcjonalności. Niedawne badania, które zostały przeprowadzone w niemieckim Iphofen, wykazały jednak, że zanurzony na 3 doby w wodzie anhydryt odzyskał wszystkie swoje właściwości, kiedy został osuszony. Można więc stwierdzić, że w warunkach domowych bez przeszkód można wykorzystać wylewkę samopoziomującą nawet w takich pomieszczeniach jak garaż czy łazienka – oczywiście użycie dodatkowej izolacji w miejscach najbardziej narażonych na kontakt z wodą to pożądana praktyka. Trzeba jednak powiedzieć, że w miejscach, w których woda jest elementem stałym – jak chociażby myjnie samochodowe, lepiej będzie zdecydować się na wylewkę cementową.

Podsumowując

Rozwiązanie, jakim jest wylewka anhydrytowa, sprawdzi się w każdej praktycznie sytuacji, jeżeli planujesz remont czy budowę domu, z całą pewnością powinieneś zdecydować się właśnie na ten rodzaj wylewki podłogowej. Liczne zalety, których część wymieniłem w poprzednim akapicie, w pełni utwierdzają w przekonaniu, że jest to produkt wysokiej jakości, który w najbliższym czasie zdominuje rynek budowlany, stając się niejako standardem. Jeśli dalej masz wątpliwości, pozostaje mi zaprosić Cię do pozostałych wpisów na naszym blogu, w których znajdziesz więcej informacji na temat wylewek anhydrytowych.


Opracował:
Wiktor Fiszera
P.H. Tempo Sp. j. W. Fiszera

Posadzki anhydrytowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 835 Specjalistów od Posadzek Anhydrytowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o posadzkach anhydrytowych