Klasa oddziaływania wody a wylewki podłogowe
Otrzymaj oferty od specjalistów jak P.H."TEMPO" Sp.j. W.Fiszera nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

P.H."TEMPO" Sp.j. W.Fiszera

Klasa oddziaływania wody a wylewki podłogowe

Autor: Wiktor Fiszera, publikacja: 2019-04-12

Wylewka anhydrytowa zyskała już sporą popularność, głównie ze względu na swoje właściwości, ogólną jakość oraz trwałość tego produktu. Mimo ogromu zalet, które można jej przypisać, nie może być wykorzystywana w dowolnym miejscu. Problem stanowią oczywiście pomieszczenia, w których podłoga narażona jest na stały kontakt z wilgocią, wpływa ona bowiem negatywnie na anhydryt. To, czy w danym miejscu sprawdzi się wylewka samopoziomująca, najczęściej określane jest na podstawie klasy oddziaływania wody – co to jest, co określa i kiedy może wyeliminować wylewkę na bazie siarczanu wapnia?

Zdjęcie nr 1

Klasa oddziaływania wody – ogólne informacje

Ten parametr informuje nas o tym, jaka ilość wody, w jakiej formie i przez jak długi okres będzie oddziaływać na daną powierzchnię. Zależy to w największym stopniu od przeznaczenia sprawdzanego pomieszczenia, jak i formy wody, która będzie w kontakcie z przygotowaną wylewką.

Możemy wyróżnić wodę:

 • Rozpryskową
 • Czyli niewielkie ilości pochodzące chociażby z rozprysków prysznicowych, taka woda najczęściej utrzymuje się krótko, nie ma więc wpływu na podkład anhydrytowy.

 • Odpływową
 • Mowa oczywiście o wodzie utrzymującej się w okolicach odpływu czy też w rynnach odpływowych. Jako że miejsca te są narażone na częsty kontakt z wilgocią, wylewka w tych okolicach będzie wymagała dodatkowego uszczelnienia.

 • Pochodzącą z intensywnych procesów oczyszczania
 • Najczęściej cechuje miejsca użyteczności publicznej, których przeznaczenie jest bezpośrednio związane z wykorzystaniem wody. Mogą to być pralnie publiczne, myjnie samochodowe czy kryte baseny. W tym przypadku H2O jest elementem stale utrzymującym się, dlatego nie zaleca się stosowania wylewki anhydrytowej.

  Negatywny wpływ może być zintensyfikowany poprzez spiętrzanie i utrzymywanie się wody.

Klasa oddziaływania wody – podział i stopniowanie

Mówiąc o klasie oddziaływania wody, nie sposób nie wspomnieć o jej podziale – obecnie wyróżnia się cztery kategorie określające to zjawisko.

Będą to kolejno:

 • W0-l
 • W tym przypadku oddziaływanie określane jest jako niewielkie i dotyczy powierzchni, które rzadko mają kontakt z wodą rozpryskową. Będą to więc powierzchnie ścian nad umywalkami w łazienkach czy zlewozmywakami w domowych kuchniach, a także miejsca w obszarze domowym bez odpływu, takie jak kuchnie, pomieszczenia gospodarcze czy toalety dla gości.

 • W1-l
 • Tutaj wpływ wody określany jest jako umiarkowany, powierzchnie mają więc kontakt z wodą rozpryskową, a czasami również z wodą odpływową. Mówimy tu więc o ścianach nad wannami kąpielowymi czy tych w kabinie prysznicowej lub też obszarach podłogowych z odpływem wodnym.

 • W2-l
 • Mówimy tu o wysokim stopniu oddziaływania wody, bierzemy więc pod uwagę miejsca, które mają częsty kontakt z wodą zarówno odpływową, jak i rozpryskową, będących jednocześnie narażonych na intensywne oddziaływanie spiętrzonej wody. Będą to więc powierzchnie często wykorzystywanych kabin prysznicowych – np. w obiektach sportowych, jak również tych nieposiadających brodzika, miejsca mające stały kontakt z rynnami odpływowymi czy podłogi w obiektach przemysłowych, w których wykorzystywana jest woda.

 • W3-l
 • Ostatni stopień, w którym oddziaływanie określane jest jako bardzo wysokie, powierzchnie mają więc długotrwały kontakt z wodą rozpryskową oraz odpływową, będąc jednocześnie pod wpływem spiętrzonej wody w dużych ilościach. Przykładem mogą być tu obręby basenów pływackich czy obiekty przemysłowe, takie jak pralnie, myjnie, browary czy kuchnie.

  Podsumowując

  Przymierzając się do wykonania wylewki anhydrytowej, niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Należy pamiętać, by wziąć pod uwagę klasę oddziaływania wody w wyznaczonym miejscu, dzięki czemu ostateczny efekt będzie trwały i funkcjonalny. Jeżeli zdecydowaliśmy się już na wylewkę samopoziomującą, warto dodatkowo zabezpieczyć wszystkie miejsca, w których będzie miała ona kontakt z wodą, można to zrobić dzięki wykorzystaniu specjalnej folii izolującej, trzeba jednak mieć świadomość, że w pomieszczeniach o wysokim stopniu oddziaływania wody, lepszym rozwiązaniem okaże się tradycyjna wylewka cementowa.


  Opracował:
  Wiktor Fiszera
  P.H. Tempo Sp. J. W. Fiszera

Posadzki anhydrytowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 835 Specjalistów od Posadzek Anhydrytowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o posadzkach anhydrytowych