Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

P.H."TEMPO" Sp.j. W.Fiszera

Szczerców

27

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Uszczelnianie wylewki anhydrytowej – rozwiązania i podpowiedzi

Autor: Wiktor Fiszera, publikacja: 2019-05-14

Wylewka anhydrytowa to ciekawy produkt, który w wielu sytuacjach sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż tradycyjny podkład cementowy. Do jej niewątpliwych zalet możemy zaliczyć grubość (jest zdecydowanie cieńsza od cementowego odpowiednika) oraz przewodnictwo cieplne, które sprawia, że ogrzewanie podłogowe jest wydajniejsze. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba jednak mieć świadomość, że nie sprawdzi się ono w każdym pomieszczeniu, a niektóre z nich będą wymagały dostosowania, chociażby w postaci dodatkowego uszczelnienia. Zastanawiacie się, jak ochronić anhydryt przed działaniem wody? Spieszymy z odpowiedzią!

Zdjęcie nr 1

Odpowiednie uszczelnienie to podstawa

Wylewki na bazie siarczanu wapnia to produkt, który źle znosi kontakt z wodą, zwłaszcza jeśli jest on długotrwały lub powtarzalny. Dlatego też nie są stosowane w takich pomieszczeniach jak publiczne prysznice czy myjnie samochodowe. Biorąc jednak pod uwagę warunki domowe, można z całą pewnością stwierdzić, że wylewka anhydrytowa może być stosowana w każdym pomieszczeniu.

Zdjęcie nr 2

Trzeba jednak pamiętać, że w łazience czy pralni, czyli tam, gdzie dochodzi do częstego kontaktu z wodą lub wilgocią, niezbędne okaże się dodatkowe uszczelnienie – najczęściej wykonywane jedną z dwóch technik.

Uszczelnienie przy użyciu płynnych powłok

Płynne uszczelniacze to ciekawe rozwiązanie, które pozwala na odizolowanie podkładu anhydrytowego od ewentualnej wilgoci. Najczęściej stosowane jest w łazienkach – tam bowiem istnieje największe ryzyko odkształceń związanych właśnie z kontaktem anhydrytu z H2O.

Jak uszczelnić podłogę takim produktem? Na początek należy nanieść środek gruntujący na powierzchnie podkładu, nie zapominając o krawędziach spoin. Gdy całość wyschnie, należy ułożyć warstwę płynnej powłoki uszczelniającej w okolice spoin. Kolejny krok to uszczelnienie połączenia podłogi ze ścianą – wykonuje się je z wykorzystaniem taśmy uszczelniającej, nałożonej na świeży materiał uszczelniający, następnie taśmę pokrywa się dodatkową warstwą płynnej powłoki.

Zdjęcie nr 3

Nie pozostaje już nic innego, jak nałożyć warstwę uszczelniacza na całą powierzchnię – najłatwiej będzie zrobić to przy pomocy wałka. Bardzo ważne, by pamiętać o minimalnej grubości takiej warstwy (około 3,5 mm w zależności od produktu).

Uszczelnianie z użyciem mat w systemie zespolonym z płytkami

Również w tym przypadku, prace zaczynamy od naniesienia środka gruntującego na powierzchnie oraz krawędzie spoin Kolejnym krokiem będzie naklejenie mat uszczelniających na podkład, wykorzystuje się do tego odpowiednią zaprawę (w zależności od danych podanych przez producenta). Maty w obszarach łączeń podłogi ze ścianą są dodatkowo uszczelniane przy pomocy specjalnej taśmy.

Zdjęcie nr 4

Zastanawiając się nad tym, który ze sposobów jest lepszy czy bardziej uniwersalny, nie można niestety udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, uzależnione jest od specyfiki mieszkania, pokoju oraz upodobań domowników. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zasięgnąć porady eksperta.

O czym warto pamiętać?

Zarówno budynki, jak i same elementy budowlane podlegają przepisom prawa budowlanego, zgodnie z którym muszą być chronione przed przenikaniem wilgoci. Wszelkie materiały przez które może przenikać woda, muszą być dodatkowo uszczelnione. Problemem często są płytki ceramiczne, których fugi nie są wodoszczelne, niezbędne więc będzie wykonanie dodatkowego uszczelnienia. Co ciekawe, jest to równie ważne przy wylewce anhydrytowej, jak i cementowej. Ta pierwsza pod wpływem wilgoci traci swoje właściwości, w przypadku drugiej z kolei możemy zaobserwować tzw. efekt miski po jej namoknięciu.

Podsumowując

Budowa domu czy gruntowny remont mieszkania to wyzwania, które wymagają poświęcenia zarówno czasu, jak i pieniędzy. Dlatego właśnie bardzo ważna w tym przedsięwzięciu jest dbałość o szczegóły, takie jak chociażby odpowiednie uszczelnienie podkładu podłogowego. Na pierwszy rzut oka, może to wydawać się zbędnym wydatkiem, patrząc przyszłościowo jednak jest to oszczędność czasu, stresu i pieniędzy. Błędy, niedociągnięcia czy zaniedbania w procesach budowlanych z pewnością zaowocują dodatkową pracą i poprawkami w przyszłości. Dlatego zanim zdecydujecie się na pominięcie tego etapu, zastanówcie się, czy warto ryzykować uszkodzenie dopiero co położonych w łazience czy pralni płytek ceramicznych.


Opracował:
Wiktor Fiszera
P.H."TEMPO" Sp.j. W.Fiszera

Wylewki anhydrytowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 419 Specjalistów od Posadzek Anhydrytowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o posadzkach anhydrytowych